Pratik Bilgiler - Evde Halı Yıkama Önerileri

Pratik Bilgiler - Evde Halı Yıkama Önerileri

Pratik Bilgiler - Evde Halı Yıkama Önerileri

Pratik Bilgiler – Evde Halı Yıkama

Evde uygulayabileceğiniz, basit, pratik bilgiler , halı yıkama, koltuk temizleme, stor perde temizliği ve leke çıkarma gibi konular hakkında detaylı bilgi paylaştığımız evde temizlik rehberliği severek okuyacağınız umuyoruz.

Seçtiğiniz uygulamadan evvel, halinizin etiketinde bulunan veya satın aldığınız mağaza tarafından verilen talimatnameyi okuyunuz. Her halı kendi türüne göre temizlik maddeleri öneriyor olabilir. Burada verilen pratik bilgiler her halı türü için geçerli değildir. Bu nedenle lütfen önce talimatnameyi okuyun.

Elde Halı Yıkama Önerileri

Elde halı yıkama, eskiden yapılan, zorlu ve yorucu bir işlemdir. Halınızdaki kir ve lekeleri temizlemek için öncelikle elektrikli süpürge ile süpürmeniz gerekir.

Halınızda leke varsa, bir miktar beyaz sirke, bir miktar su (yarım leğen kadar suya yarım bardak beyaz sirke) oluşturacağınız karışımı kullanabilirsiniz. Bu karışımı kullanırken halınızı beyaz bir bez ile siliniz. Lekenin merkezinden dışına doğru silme işlemi yapınız. Beyaz sirke halınızdaki pis kokuları ve alerjenleri yok eder.

Halıyı temizledikten sonra, kovadaki sirkeli suyu boşaltın ve yeni temiz su koyun. Temiz beyaz bir bez ile tekrar üzerinden geçin. Halinizin kurumasını hızlandırmak için pencereleri açın.

Halı Silme Suyu Nasıl Hazırlanır?

Islak köpek kokusu gibi kötü kokulardan kurtulmak için sert kimyasallar kullanarak temizlik yapmak yerine, sirke ile halı temizleme mükemmel bir çözümdür. Buharlı temizleyici sıvısından basit bir leke temizleyiciye veya leke çıkarıcıya kadar her şeyi yapmak için su ve sirkeyi çeşitli oranlarda karıştırabilirsiniz.

ÖN TEMİZLEME BANTLARI

Evcil hayvanlarımızın en sevdiği bölge halılarımız; birkaç ön temizleme yöntemi, halının gerçekten temiz olmasına yardımcı olur. Tüm zemini temizlemek ve lekelerle uğraşmamak istiyorsanız, bir miktar kabartma tozunu halının üzerindeki lekeli bölgeye serpin, en az 30 dakika bekletin, sonra vakumlayın. Vakumlama, kirleri ve alerjenleri temizleyerek halı liflerini daha temiz, hijyenik hale getiriyor.

Elyafları lekeleyebilecek yeni bir dökülme ile uğraşıyorsanız, önce emici bir beyaz bez veya katlanmış kağıt havlu ile nemi alın. Döküntünün dışından içeri doğru aşırı sıvıları silin; aksi halde nokta yayılabilir. Leke kalmaması için kuruyana kadar işlemi tekrarlayarak silmeye devam edin.

LEKE ÇIKARICI

Bir miktar sirkeyi ılık suyla bir sprey şişesinde karıştırarak kendi sirke içeren leke çıkarıcı ve leke temizleyicinizi yapabilirsiniz. Kullanımı: Etkilenen bölgeye uygulayın, birkaç dakika bekletin, sonra temiz, beyaz, tiftiksiz bir bezle lekeyi silin. Daha inatçı bir leke için sıvıyı beyaz bir bezin üzerine dökün, sonra lekeyi çıkartmak için lekenin dışından merkeze doğru silerek temizleme işlemini gerçekleştirin. Leke sonunda yok olana kadar tekrarlayın. Bu, evcil hayvan lekelerinin yanı sıra kahve, çay veya bazı mürekkep lekeleri üzerinde işe yarar. Kullanım için önce bir deformasyon testine ihtiyaç duyarsınız, önce halının rengini etkilemediğinden emin olmak için halınızın kenarındaki küçük göze çarpmayan bir alanda test edin.

LEKE OVMA

Bir leke zorlu ve ovma gerektiriyorsa, eşit miktarlarda sirke ve tuz veya sirke ve mısır nişastasından bir macun yapın. Macunu dışarıdan merkeze doğru çalışarak lekenin üzerine sürün. Macunu gece boyunca bekletin ardından vakumlayın, daha sonra eşit miktarda su ve sirke karışımı ile yumuşayan bölgeyi silin. 30 dakika sonra kurumaya bırakın.

ÇOK YÖNLÜ HALI TEMİZLEYİCİ

Halı yıkama makinesi için kendi temizlik solüsyonunuzu hazırlayın, bir miktar sirkeyi bir kovada sıcak su ile karıştırın. Sudaki sirke ne kadar çok olursa, halıda çalıştıkça sirke kokusu o kadar güçlü olur, ancak koku anında dağılır. Kokuyu biraz maskelemek için birkaç damla esans yağı ekleyin. Halı yıkama makinenizin kullanım talimatlarını izleyerek halınızı temizleyin.

KOKU

Sirke, kötü kokuları halılardan, kilimlerden ve kumaş döşemelerden gidermek için mükemmeldir. Eşit miktarda sirkeyi ve soğuk suyu bir sprey şişesinde karıştırın, ardından tüm halıyı elyafları nemli hale getirecek kadar hazırladığınız karışımı uygulayın. Halının temiz hava ile kurumasına izin verin. Kurumayı hızlandırmak için camları açın.

Sosyal Medya:
WhatsApp Destek